Здравейте,
предлагам да направим дългосрочен КГС турнир, всеки-срещу-всеки (round-robin), с ниска честота на кръговете и възможност за индивидуално договаряне на датата на всяка партия (часът предлагам да е винаги 21:00 БГ-време).
Идеята е това да организира малко повече БГ играчите в КГС и да
насърчи партии между тях (което не значи задължително да изключим и чуждестранно участие). Ако турнирът има успех, директно след завършването му може да се рестартира и така да се поддържа активен.
Допълнителна цел на турнира ще е
обучението в играта. При разлика в силите 4 камъка или повече, oт по-силния играч ще се очаква да направи ревю след партията.
Прилагам един предварителен вариант за правила и моля за коментари/идеи за подобрение. Надеждата ми е първи кръг да се проведе преди коледната ваканция.
(Предложение за) Регламент на КГС турнир в Българската стаяРедактирано 29 ное1.
Контрола: 20 мин. + 5x20 сек.
2.
Правила за партията: Японски (както са в КГС), коми 6.5 (без хандикап).
3.
Ревю на игрите: От по-силния играч се очаква (за предпочитане подробно) ревю директно след партията. Ако играчите са близки по сила, правят това съвместно. Ревюто може да се проведе и от по-силен играч сред публиката.4.
Турнирен директор (ТД): Отговаря за графика, пеъринга, отчитането и публикуването на резултатите, координира комуникацията между играчите. ТД разрешава и всякакви спорове. Ако има двама или повече желаещи, първият ТД се избира от състезателите с явен вот. При повторно провеждане на турнира, ТД се наследява. При оттегляне на ТД или по инициатива на 1/3 от състезателите се провеждат явни избори за нов ТД измежду желаещите.
5.
График: Турнирът се играе в двуседмични кръгове, започващи в понеделник 0:00 и завършващи в неделя 24:00 на следващата седмица, през които всеки играч играе по една партия.
Макар да могат да са в различни дни, партиите започват в 21:00 ч. БГ време, освен ако по изключение не е назначено друго време. През лятната, коледната и великденската ваканция дължината на кръговете се удвоява на 4 седмици. Точният график на кръговете се изготвя от ТД и трябва да е известен поне за 6 седмици напред.
6.
Провеждане на партиите: Всяка двойка играчи трябва да проведе партията си в рамките на двуседмичния период, опредлен за нея. Игрите трябва да са в "Bulgarian Room" в КГС и да са тип "Свободни"/"Free", с правилно зададени времева контрола и правила.
Играчите са длъжни да ползват обявените в началото на турнира КГС никове. След партията, победителят трябва да прати имейл до ТД с резултата.
7.
Споразумяване за дата: Играчите се споразумяват за датата на партията самостоятелно, за предпочитане още преди започването на кръга, в който играят. Играчът с черните трябва да уведоми ТД по имейл, с копие до противника си, за споразумяната дата до четвъртия ден (четвъртък) от кръга, в който играят, и преди началото на самата партия. В противен случай, ТД назначава дата. Ако не се намери дата, удобна и за двамата състезателя, ТД назначава партията за 21:00 часа на последния ден от кръга (неделя). Избраната от състезателите или ТД дата във всички случаи е окончателна.
8.
Споразумяване за различен час: Ако заради някой от играчите не е възможно партията да се проведе в 21:00 ч. в никой от дните на кръга, играчите могат да се споразумеят за различен час, който трябва да пратят до ТД заедно със споразумяната дата и в същия срок. Уговореното по този начин време е окончателно.9.
Преиграване: При завършване на партията без резултат (N.R.), играчите се свързват с ТД за да назначи преиграване, което в краен случай може да е и извън кръга.
10.
Неявяване: Ако играч закъснее с повече от 30 минути за партията си, той автоматично губи. Ако и двамата закъснеят с над 30 минути, и двамата губят. При две загуби поради закъснение, състезателят автоматично се изключва.
11.
Прекъсване на връзката: Ако връзката на състезател прекъсне три пъти или прекъсне за повече от 5 минути, той автоматично губи партията. От отсрещния състезател се очаква да не брои към прекъсването времето, в което противниковият часовник тече. Състезател с три загуби по тази причина автоматично се изключва от турнира.
12.
Отпадане: Трябва да се направи всичко възможно да се включват само сериозни участници, които ще останат до края на турнира. Ако все пак някой прекрати участието си преждевременно (или се наложи изключването му), независимо в кой кръг това се случи, всички негови партии се премахват от турнира и не се зачитат като победи или загуби за съответните противници.
13.
Изключване: Изключване на играчи при извънредни обстоятелства (неспортсменско поведение, измама, и др.) става по решение на ТД в консултация с останалите играчи.
14.
Класиране: В края на турнира, състезателите се подреждат по брой победи. Състезатели с еднакъв брой победи се позиционират на едно и също място.
15.
Пеъринг: Всеки-срещу-всеки (round-robin). Състезателите се номерират по случаен принцип и се подреждат в две еднакво дълги редици A и B, например:
Code: |
1 кръг: A = 1 2 3 4 5 6 2 кръг: A = 1 12 2 3 4 5
| | | | | | | | | | | |
B = 12 11 10 9 8 7 B = 11 10 9 8 7 6
|
Първият играч в редица А играе срещу първия в редица B, вторият в А срещу втория в B и т.н.
Играч 1 винаги остава на първо място в редица A. След всеки кръг, всички останали играчи в A и B ротират по часовниковата стрелка: (1) първият играч от редица B се качва на второ място в редица A, (2) останалите играчи от A се изместват надясно, (3) последният играч от А слиза на последно място в редица B, (4) останалите играчи от редица B се изместват наляво.
Играчите в редица А играят с черните в нечетни кръгове и с белите в четни.
При нечетен брой състезатели, последният номериран играч е фиктивен и играещият срещу него пропуска кръга ("bye"), като не печели точка.
Турнирът приключва при завършването на една пълна ротация, когато всеки е изиграл точно по една партия с всеки друг.
16.
Регистрация: Срокът и начинът се определят от ТД и обявяват от него по съответните канали (КГС стая, форум, имейл списък).
17.
Участници: Всички КГС потребители, които се регистрират и заявят, че ще могат да участват във всички кръгове на турнира.
18.
Еднакво третиране: С цел феър-плей, избягване на конфликти и еднакво третиране на всички играчи, всички срокове, максимални закъснения/прекъсвания, условия за изключване и пр. в този регламент следва да се прилагат възможно най-стриктно от всички.
19.
Промяна на правилата: Промяна на тези правила по време на текущ турнир може да става само при неотложни причини, по искане на 2/3 от състезателите.
Коментар:
За сериозно състезание би следвало да има изборна инстанция над ТД, към която да може да се апелират решенията му (както имаме арбитражна комисия на БГШ). С цел опростяване на нещата, реших да не включвам такава за това състезание. Мисли ли някой, че бюрократичният овърхед си струва?
Аз се обявявам за default-ТД, ако няма нито един желаещ. Ако има желаещи, ще се избира измежду тях. Гласуването е явно, защото не знам начин за провеждане на тайно, който е приложим в ситуацията.
По-подробно обяснение за round-robin с повече примери:
в Уикипедия.