Почина Боби Фишер
Боби Фишер почина на 64 годишна възраст
18.01.2008 г. 16:06 ч.
Световният шампион по шахмат Боби Фишер почина на 64 години в Рейкявик, съобщи говорителят на Фишер - Гардър Сверисън. Той уточни, че шампионът е починал в четвъртък в болница в Рейкявик. Причината за смъртта му не се съобщава.
Легендарният шахматист Боби Фишер е починал в болница в Рейкявик на 17 януари. Причината за смъртта на 64-годишния гросмайстор не се съобщава. Точно в Рейкявик през 1972 г. американецът разгроми тогавашния световен шампион от СССР Борис Спаски и стана притежател на шахматната корона.
Робърт Джеймс Фишер е роден на 9 март 1943 г. в Чикаго в семейството на немец и швейцарска еврейка. На 14 години той става най-младият шампион по шахмат на САЩ. Тогава напуска училище и след една година става най-малкият (за онова време) гросмайстор в историята на този спорт.
Той посещава Москва, където се представя отлично на международната шахматна олимпиада. Заради това пътуване Фишер попада в полезрението на американските спецслужби. Смята се, че е вербуван от КГБ.
Победата на Фишер над руснака Борис Спаски през 1972 г. в Рейкявик го превръща в национален герой. Фишер разгромява Спаски с резултат 12,5:8,5 и става световен шампион, като ликвидира съветския монопол върху най-високата шахматна титла, и то по времето на студената война.
Под натиска на ФБР Фишер прекратява всякакви участия в турнири. Титлата му е отнета в навечерието на мача с Анатолий Карпов през 1975 г. Той праща на ФИДЕ 179 изисквания, а му се изпълняват само 178. Фишер е недоволен и отказва да играе. След това той потъва в неизвестност.
Появяват се слухове, че през 1981 г. в Пасадена прави опит да ограби банка и е задържан. Там става член на религиозна секта, в която се предполага, че е изхарчил всичките си пари, получени за световната титла.
Фишер излиза от нелегалност чак през 1992 г., когато сръбският милионер Ездимир Василиевич му предлага $3,35 милиона за реванш със Спаски. Срещу Спаски в Югославия в Белград, той отново побеждава руснака с 10:5.
След мача обвиняват Боби Фишер в нарушение на международното ембарго и укриване на данъци. По първия пункт го заплашва затвор до 10 г., а по втория - глоба от $250 000. Фишер взима хонорара и изчезва в Унгария. Живее инкогнито в Будапеща и се появява в различни страни.
Много хора предполагат, че той играе шах в Интернет, но никой не успява да докаже това.
Малко след атентата на 11 септември 2001 г., когато терористичната мрежа "Ал Кайда" разрушава Световния търговски център, Фишер прави изказване, което разгневява властите. Във филипинското радио "Бомбо" позвънява "някой с името Боби Фишер" и заявява: "Това е велика новина. Аз приветствам този, който го е направил. Не мога да повярвам на очите си!".
ФБР сериозно се заема с ареста му и проследява гросмайстора, а неговият американски паспорт е анулиран. Той се установява в Япония, където живее със своята приятелка Мийоко Ватаи, президент на шахматната федерация на страната.
На 13 юли 2004 г., при опит да отлети от Токио за Филипините, е заловен от японските имиграционни служби в опит да напусне страната с изтекъл американски паспорт. Канадският адвокат Джон Боснич обаче създава комитета "Свобода за Боби". Той работи усилено против депортирането му в САЩ. "Никой не е направил повече от мен за Америка. През 1972 г. светът гледаше на нея като на страна, в която умеят да играят само бобслей, хокей на лед и американски футбол. Никой и не предполагаше, че там може да живеят интелектуалци", заявява Фишер.
По-късно парламентът на Исландия решава да предостави гражданство на гросмайстора. Япония разрешава на шахматиста да напусне границите й въпреки изразеното недоволство от страна на САЩ. Фишер избира да бъде депортиран в Рейкявик пред Вашингтон и започва своя нов живот с нов паспорт, според който е гражданин на република Исландия.
През 2001 г. авторитетното списание "Чес Информант" призна Фишер за шахматист на ХХ век. В публикувания рейтинг той получи 79,9% от гласовете, след него остана Гари Каспаров с 77,7%. Исландия вече има своя световен шампион (въпреки че е бивш), давайки му гражданство.
Източник:
http://www.news-bg.com/story-4149.php