Познавам играта Го
от дете и ме
влече, но няма
с кого да я
играя. Сега
заедно с
приятелката
ми се учим да
играем, но не
става лесно,
защото и
двамата не
сме съвсем
наясно.
Може
да звучи
нескромно, но
изглежда, че
притежавам един
от най-старите
фабрично
произведени
комплекти за
играта
Го в България.
Историята е
следната...
В социалистическата епоха съществуваше държавното Стопанско предприятие /СП/ "Кооператор" - Хасково. За известно време баща ми Ангел Станков беше ръководител на цеха за пластмасови изделия. Веднъж гостувал на главния счетоводител и видял една книга за настолни игри. Там открил Го и, понеже си е малко новатор, се запалил да я произвежда. През 1987 или 1988г. били произведени 100 комплекта за Го, които съдържат картонена дъска 19х19 линии /а на гърба може да се играе дама/, пластмасови пулове и преведено на български упътване. Със сигурност събитията се отнасят преди началото на промените в страната. Комплектите били направени и тогава се появил проблемът - трябвало да се уреди пласментът.
Баща ми ходил на Пловдивския панаир, но там ударил на камък. После директорът се отказал да търси пазар за играта и решил да се приключи с този проект. Цехът за пластмасови изделия дотогава произвеждал все важни стоки за дома - щипки, чаши, чинии, саксии - сигурна работа. На шефовете просто не им се занимавало да пласират продукцията и да развиват тази макар и малка пазарна ниша. Жалко, защото по това време все още имаше държавна система от книжарници и т.н. Произведените комплекти се пръснали между работниците, баща ми взел пет. Като бях дете, раздадох някои от тях. Остана ми един, но затова с три дъски.
Много е вероятно матрицата и т.нар. "шприцове" за производство все още да съществуват! СП "Кооператор" е било подразделение на Централния кооперативен съюз, а той все още съществува и разполага с наследството на бившето си предприятие. Представяте ли си какво би било, ако навремето бяха оставили въпросния цех да произвежда Го подир Го, които да се разпространяват в страната?
26.08.2005
|